Z głową na karabinie - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na dźwigarach swych niosły płatki [...],
I mnie przecież jak dymu laska
wytryskała gołębia młodość [...].
To zderzenie dwu czasów w wierszu jeszcze bardziej uwypukla jego katastrofizm, zwłaszcza że dwie ostatnie zwrotki zawierają bardzo pesymistyczne stwierdzenia w czasie przyszłym:
Głowę rzucę pod wiatr jak granat,
Piersi zgniecie czas czarną łapą;
[...]
umrzeć przyjdzie, gdy się kochało
wielkie sprawy głupią miłością.
Poeta zdaje sobie sprawę, iż jego miłość do Polski jest „głupia” – czyli stracona, skazana na przegraną, nieszczęśliwa. Wie o tym, ale jednocześnie wie też, iż nie może bez tej miłości żyć – nawet gdyby przyszło mu za nią zapłacić życiem.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Piosenka (Znów wędrujemy) - analiza i interpretacja
2  Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja
3  Romantyczność - analiza i interpretacjaKomentarze: Z głową na karabinie - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-21 19:28:51

"czas wielkiej rzeźby" nie koniecznie oznacza to o czym wy piszecie. Autor napisał "rzeźby" mając na myśli "rzeźn" napisał tak ponieważ chciał w pewien sposób opisać kształt wojny.


2009-02-02 18:27:15

Jeżeli chodzi o czas wielkiej rzeźby, to powinno być to inaczej zinterpretowane. Został on odsunięty od czasu w którym tworzył najlepsze utwory - czas wielkiej rzeźby. I właśnie ten czas przyjdzie mu przespać z głową na karabinie, za głupią lecz konieczną miłość do ojczyzny skazanej na straty i przegraną.


2007-11-21 20:01:25

Wydaje mi się że ów "czas wielkiej rzeźby" to czas kształtowania sie tego młodego człowieka, wkraczanie w dorosłość. Ponieważ jest mowa o tym ze ten czas "prześpi". Czyli marzenia i miłości odejdą w kąt bo jest wojna.


2007-03-06 19:53:33

`czas wielkiej rzezby` może być rownie dobrze interpretowany jako czas kreowania się osobowości młodego człowieka, a o że była dokonywana w ryżym zdroju, świadczy o tym, że na początku tej`rzezby`, z której został brutalnie wyrwany, przepełniała go czytsość i szkachetność, jak czysty zdrój. i zamiast kontynuować akt rzezby wlasnej osobowości, przesypia ten czas z głową na karabinie. i nie jest to sen dosłowny a uśpienie, odporność psychiczna na ten negatywny akt `rzezbienia` człowieka jakim jest wojna właśnie.
Streszczenia książek
Tagi: