Elegia... (o chłopcu polskim) - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jest to utwór, który – tak jak całość twórczości poety – opisuje los całego pokolenia, które zostało przez historię zmuszone do dorastania w czasie wojny.

Jest to liryczna wypowiedź matki do syna, który został zmuszony do walki za ojczyznę. Słowa swoje wypowiada bardzo czule (syneczku), lamentując nad losem dziecka. Wiersz przez to uzyskał żałobny charakter, co podkreśla dodatkowo sam tytuł utworu: Elegia o... chłopcu polskim. (elegia to uroczysty utwór żałobny).
Tytułowy chłopiec polski nie ma imienia, jest nim więc każdy młody człowiek, który walczył za ojczyznę i za nią umarł. Podobnie matka – to matka każdego konkretnego żołnierza, każdego walczącego i każdego zmarłego. To matka symbolizująca wszystkie matki czasu wojny, zmuszone go grzebania własnych dzieci i płakania nad ich ciałami.
Wiersz pokazuje, iż wojna całkowicie zmieniła życie „chłopcom polskim”:
Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą.
Dzieciństwo i beztroska została zamieniona na wojenną rzeczywistość:
Wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
[...]
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut – zło.

Kontrast pomiędzy młodością, naiwnością i dobrocią a okrucieństwem i złem wojny widać dokładnie w pierwszym wersie ostatniej zwrotki:
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc.

Krótkie życie bohatera wiersza zostaje zakończone strzałem, co symbolizuje los całego pokolenia – potępionego i przegranego, skazanego na śmierć. Cierpienie wszystkich matek zawiera się w poincie, będącej ostatnim wersem utworu:
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?
Utwór jest zbudowany regularnie – tworzą go trzy czterowersowe zwrotki. Odnajdujemy w nim anaforę – syneczku, epitety – żelazne łzy, metafory – wyszywali wisielcami. Wiersz zawiera też rymy – m.in. drżą – krwią, trwóg – dróg.

Środki stylistyczne:
* epitety: ruda, krwawe, bochen trwóg, dźwięk minut;
* zdrobnienia: synku, syneczku;
* porównanie: "sny, co jak motyl drżą".

Podmiotem lirycznym w tym wierszu nie jest matka, jak mogłoby się to wydawać, jednak tytułowy "chłopiec polski", który przez swoją matkę opowiada o swoich niespełnionych marzeniach.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Historia - analiza i interpretacja
2  Sur le point d'Avignon - analiza i interpretacja
3  Piosenka (Znów wędrujemy) - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Elegia... (o chłopcu polskim) - analiza i interpretacja


 • A gdzie jest napisane ze to wogle matka? zarzucono mi w szkole na temat matki w litearaturze ze to rownie dobrze mogl byc ojciec, ktory zwraca slowa do swojego syna..
  karolina ()

 • Niestety, ale nie mogę zgodzic się z ostatnim zdaniem,iż podm.lir.jest "chłopiec polski". Chciałam zauważyc, że podm.liryczny ("ja"liryczne) to osoba,która w wierszu przedstawia swoje uczucia, emocje- dlatego w tym wierszu podm.lirycznym jest z pewnością matka! "chłopiec polski" -czy też jak kto woli -"syn" jest tu bohaterem lirycznym utworu. z pozostałą częścią dobrej interpret. się zgadzam. polonistka polonistka
  polonistka (meg2 {at} wp.pl)

 • Stawiałbym jednak że podmiotem lirycznym jest "matka". mamy doczynienia z narracją jednoosobową, i jak już autor wspomniał nie ejst to jedna matka, ale pod tym słowiem sie kryje każda kobieta, która rozpaczała nad losem dziecka. btw. swietna interpretacja. polecam piosenke Lao che- godzina W. idealnie przedstawia atmosfere wiersza (ostatnia zwrotka)
  Tomasz (matiglowka {at} interia.pl)

 • Bardzo dobra interpretacja. Chodze do gimnazjum i bardzooo przydala mi sie ta analiza o ciekawa interpretacja. Moja pani na pewno bedzie zadowolana z tej pracy. Dziekuje bardzo.;** ;D
  Iza (izusS0018 {at} wp.pl)

 • Ta interpretacja,moim zdaniem,zasługuje na uwagę,choc dostrzegam tam drobne błędy autora.Pisze on:"życie bohatera zostaje zakończone strzałem" podczas gdy tak naprawdę nie wiemy jak zginął,bo sam Baczyński pyta:"Czy to była kula,synku,czy serce pękło?".Mam też obiekcje co do autora apostrofy,bo niekoniecznie musi to być matka bohatera.Może to być po prostu ktoś,komu jego los leżał na sercu.
  Ika (booklistka {at} wp.pl)

 • Bardzo interesująca interpretacja wiersza. Jestem zaszokowany wiedzą jaką posiadał piszący. Widać jego zainteresowanie wierszem, wierszem, którzy rzeczywiście odzwierciedla prawdziwy obraz cierpienia w tamtych czasach. Ładnie i chronologicznie dobrane cytaty tworzą, rzeczywisty obraz wiersza. Miło mi się czytało Twoją interpretacje. Pozdrawiam i dziękuję za opublikowanie tekstu. Mamy myśl, że zainteresują się im młodzi ludzie :)
  Tomasz Ołdakowski (syker {at} o2.pl)

 • No szczerze powiedziawszy to bardzo ale bardzo ciekawa interpretacja tekstu jestem jeszcze troszkę za mlooda żeby się na ten temat wypowiadać ale bardzo mi się podoba ten wiersz i oprawcowanie ciekawe:)
  Ania ()

 • no dobrze, podane jest że wiersz zaliczamy do liryki, lecz nie podane jest konkretnie do jakiego gatunku literackiego, mimo to ciekawie opracowany wiersz, dzięki wielkie, pozdrówka :)
  wercia16 (weroniczka_12 {at} wp.pl)

 • Poeta mówi o trudnych latach wojny.O tym jak "pokolenie kolumbów"musiało stawić czoła przegranym i straconym marzeniom.Jak musieli poddać sie temu co przyniósł los.ZOBACZCIE JAK AUTOR ŚWIETNIE PRZEDSTAWIŁ RÓŻNICE MIEDZY CZASAM POKOJU I WOJNY: "haftowali smutne oczy ruda krwia" lub "wyszywali wisielcami" czynności które kojarzą sie z domowym ciepłem przedstawione sa w sposob tragiczny...
  ROZEZNANA ()


Tagi: