Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja

Wiersz napisany został wiosną 1941 roku. Jak wskazuje już sam jego tytuł, jest to utwór poświęcony stanowi, w jakim znalazło się pokolenie Baczyńskiego. Jest to pesymistyczna wizja pokolenia czasu wojny, doświadczonego jej cierpieniem i okrucieństwem. Ci młodzi ludzie zmuszeni zostali dorosnąć do śmierci, która czyha na nich na każdym kroku, w każdej minucie. Oni dorośli do trumny:

Tak się dorasta do trumny,
Jakeśmy w czasie dorośli.


Świat, w którym żyją, został również zniekształcony przez toczącą się wojnę. Pełno w nim krwi, zbrodni:

Po nocach sen jak pochodnia
Straszy obciętą głową.


Podmiot liryczny pyta siebie i swych rówieśników –

Czegoż ty jeszcze?

Jest to pytanie retoryczne, będące protestem poety przeciwko zastanej wojennej rzeczywistości. Poeta zdaje sobie sprawę z tego, iż on i jego przyjaciele są pokoleniem przegranym, straconym, stojącym nad własnym grobem:

Każdy – kolumną jesteś
Na grobie pieśni własnych
Zamarzły.


Poeta, widząc tragiczną rzeczywistość, stara się jednak ją nieco przekształcić chociażby w swej twórczości. Ukrywa swój ból, stara się zachować męstwo do końca. Pod maską dzielnego żołnierza – powstańca – skrywa ludzką, młodzieńczą obawę o swoje życie, o życie najbliższych i o przyszłość. Wie, iż sytuacja, w jakiej znalazło się jego pokolenie, nie jest stanem naturalnym dla beztroskiego stanu młodości, stąd w wierszu pyta:

Czy ziemia tak bólem dojrzewa,
Jakeśmy w czasie dorośli?


Poeta w wierszu jest bardzo powściągliwy w używaniu środków stylistycznych. Specyfikę tego utworu stanowią obrazowe metafory (struny z cienkiego krzyku roślin, rzeki ognia ścięte krą purpurową), pytania retoryczne (to soli kulki z nieba?, czegoż to jeszcze?), porównania (sen jak pochodnia). W wierszu znajdują się także słowa – klucze: dorastanie i dojrzewanie, które są kluczem interpretacyjnym tego utworu Baczyńskiego, a które spinają cały wiersz w klamrę (w pierwszej zwrotce czytamy: Tak się dorasta do trumny, jakeśmy w czasie dorośli, zaś w ostatniej – Czy ziemia tak bólem dojrzewa, jakeśmy w czasie dorośli?).

Podmiot liryczny mówi w pierwszej osobie liczby mnogiej – My – wyraża się więc w imieniu całego swojego pokolenia, z którym się do końca identyfikuje.
Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja • Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja - snow_white (kasiulan {at} op.pl)
  Ludzie.. skoro tacy jestescie madrzy i oczytani, wylapujecie wszystkie motywy i nawiazania to po co czytacie opracowania? ta analiza nie jest przeznaczona dla osob ktore chca miec odbebnione zadanie domowe na zasadzie "kopiuj-wklej" tylko ma za zadanie przyblizyc ogolna tresc wiersza i motywy w nim wystepujace, co nie znaczy ze musza sie pojawic absolutnie wszystkie drobne niuanse, bo nie o to tu chodzi.


 • tacy z was znawcy... - dambi (dambi91 {at} gmail.com)
  jak z koziej d*** trąba. Analiza jest zwięzła , ale prawidłowa. Brak wzmianki o słowach posąg i potop dlatego, że w tym wierszu te słowa nie występują, wydaje mi się to jasne O_o No a niektórzy widac nie wiedza co to budowa klamrowa, wiec wyjasniam: wystepuje ona wtedy, gdy utwor zaczyna sie i konczy nawiazaniem do tego samego motywu, tematu. Tak, w tym wierszu na 100% mamy kompozycję klamrową. Pozdro


 • Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja - IQ ()
  zacznijmy od tego, że Baczyński w swojej twórczości opierał się na dwóch kluczowych słowach: posąg i potop. W opracowaniu nie ma żadnej wzmianki o tym. Druga sprawa to brak w opracowaniu porównania do Biblii - Stanęły rzeki ognia ścięte krą purpurową; Ciao


 • Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja - Anonim ()
  a gdzie wzmianka o zimie- która tam zostałą opisana i zestawiona z wojną, skrzypiący śnieg pod bbutami, rzeki ścięte zamiast lodem- krwią... Zima- pora obumarła, alegoria wojny i śmierci


 • Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja - kasia ()
  a mnie się podoba :) pomoglo mi trochę


 • Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja - Elka ()
  no takie średnie, ta budowa klamrowa wiersza cos sie nie zgadza :/ pa :*:*:*
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Krzysztof Kamil Baczyński - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies